Dezenfeksiyon Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dezenfeksiyon Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


İş yerlerimiz, okullarımız, kullandığımız servisler, toplu taşıma araçları, AVM’ler, restorantlar için dezenfeksiyon hizmeti alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Ülkemizde corona virüs’ün tespit edilmesi ile birlikte kapalı alan ortam dezenfeksiyonu taleplerinde artış yaşanmaktadır. Artan talepten faydalanmak adına, gerekli standartlara sahip olmayan kişi ve firmalarca yapılabilecek uygulamalara karşı dikkatli olmanız oldukça önemlidir.

Dezenfeksiyon; “biyosidal ürün” kullanılarak yapılan bir uygulama olması sebebiyle, uzman kurum ve kişilerce uygulanması zorunludur.

Dezenfeksiyon uygulama hizmeti alacağınız firmanın;

  • Valilik ve İl Halk Sağlığı onaylı “Biyosidal Ürün Uygulama İzin Belgesi” olmalıdır.
    Dezenfeksiyon uygulaması yapacak personelin İl Halk Sağlığı tarafından verilmiş “Biyosidal Ürün Uygulayıcı Sertifikası” olması zorunludur.
  • Uygulama esnasında kullanılacak biyosidal ürünün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı “Ruhsat”ı olması zorunlu ve sağlığınız açısından çok önemlidir.
  • Uygulamada kullanılacak biyosidal ürünlerin Ruhsat ve Güvenlik Bilgi Formlarını sizlerle paylaşmalarını talep ediniz.
  • Dezenfeksiyon işleminin sonrasında hangi uygulamanın yapıldığı, hangi biyosidal ürünün kullanıldığı, ne kadar kullanıldığı ve uygulayıcı firmanın yasal bilgilerini içeren “Biyosidal Ürün Uygulama İşlem Formu’nu” doldurup sizlere teslim etmeleri zorunludur. Bu formu talep ediniz.