Gümüş Renkli Böcekler (Gümüşçün) Evimin Her Yerinde?

Gümüş Renkli Böcekler (Gümüşçün) Evimin Her Yerinde?

GÜMÜŞ RENKLİ BÖCEKLER (GÜMÜŞÇÜN) EVİMİN HER YERİNDE?

Evlerimizde gördüğümüz bu böceği öncelikle bir tanıyalım;

Gri renkli, 1-2 cm uzunluğunda, balık görünümünde ve sık ayaklıdırlar. Çok seri hareket ederler, kanatları yoktur. Lepismatidae familyasından ve evlerde yaşayan bir böcek türüdür. Çok hızlı ürerler, gümüşçünlerin dişileri günde ortalama 1-3 yumurta bırakırlar.

Yaşam alanları; tavan arası, bodrum ve ara bölmeler gibi küf olabilecek yerlerde fazla sayıda bulunurlar. Yani bu böcekler en çok evimizde, sıcak ve nemli yerleri severler.

Gümüşçünler mantar küfleri ve organik maddelerle beslenirler. Doğal ürünlere, kâğıda ve kitap ciltlerine zarar verirler.

Gümüşçün böcekleri evimizde ki, duvar kâğıdı, kitap, her türlü kâğıt türü, elbiselerimiz, gıda maddeleri, yün eşyalar, un, nişasta gibi maddeler ile beslenirler. Bu nedenle açıkta bıraktığımız her türlü yemek, onlara ziyafettir. Açıkta yemek bırakmamak, dolap, tezgâh altlarını detaylı temizlemek, gümüşçün böceğini evimizden uzaklaştırmanın önemli bir yoludur.

Gümüş böceği beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanmaz ve beslenmesinde böcek ve diğer haşereleri de yakalayıp yemez bu bakımdan hiçbir canlıyı ısırmaz ve sokmaz. Gümüşçün sadece insanların besinlerine ve eşyalarına zarar verir.

Evimizde gümüşçün böceğini gördüğümüz zaman ne yapacağız?

Bu böcekten az da görseniz dikkatli olun!!! Ne demiştik, günde 1-3 yumurta bırakıyorlar. Yani çok hızlı ürüyorlar.

Öyle ise böceği gördük, hemen SAFRAN’ı arayın. Bizler için kolay olan, sizler için zor olur, gümüşçün böceği her yeri sarabilir.

Safran’ın kullandığı ilaçların tümü WHO Dünya Sağlık Örgütü ve TC Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Gümüşçün böceği ve/veya başka türde böcek gördüğünüzle internet sitemizden “SAFRAN SOR?”, “İLETİŞİME GEÇİN” bölümlerinden bize ulaşın. Biz sizlere hemen yardımcı olur, evlerinizde ki tüm haşere sorunlarını çözeriz.