Hamam Böceği Sütü

Hamam Böceği Sütü

Hamam böceği sütü var, hiç duydunuz mu?

Küresel ısınma, artan nüfus Dünyamızın gelecekte yiyecek sıkıntısı çekeceğinin kanıtı. Günümüzde de açlık çeken nüfus küçümsenmeyecek ölçüde çok.

Kıtlık riski bilim insanlarını çeşitli araştırmalara yönlendirmektedir. Bunlardan bir tanesi de, hamam böceği sütü.

İlginç değil mi?

Gece kalktığımızda, mutfakta ışığı açar açmaz kaçan bu canlılar, insanlığın sorunu kıtlığa çözüm olacak. Hastalık taşıdığı için zararlı kapsamında olan, SAFRAN olarak mücadele ettiğimiz ve birçok insanın tiksindiği bu böceği galiba seveceğiz. Çünkü geleceğin süper besini, hamam böceği sütü!

Bilim insanları hamam böcekleri üzerine araştırmalar yapıldı. Bir çok hamam böceği süt vermiyor. Fakat genç yaşta doğum yapan tek hamam böceği türü olan diploptera punctate bebeklerini beslemek için protein kristalleri içeren bir çeşit “süt” pompalıyor!

Bilim insanları araştırmalarında, hamam böceği sütünün çok daha besleyici olduğunu tespit etmişler. Çünkü hamam böceği sütünün bir protein kristalinin manda sütündeki bir kristale göre yaklaşık 4 kat daha çok enerji içermektedir.

Bilim insanlarına göre bu besin protein, yağ ve şekere sahip olduğu  için eksiksiz bir gıda. Protein dizilerine bakarsanız, beslenmek için gerekli tüm amino asitlere sahip. Fakat hamam böceği sütü kilo vermek isteyenlere uygun değil, çünkü gerçekten yüksek besleyici değerlere sahip olmasıdır.

Araştırmacılara göre hamam böceğinde bulunan süt proteinlerini üretmekten sorumlu genleri çoğaltmak için laboratuvar ortamından başlayarak seri üretime geçilebilebilir.

Görünen şu ki, Dünyamızda kıtlık riski çoğaldıkça, bilim insanları yeni çözümler üretecek.